امروز: پنجشنبه, ۱۳ مهر ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | برابر با: الخميس 21 ربيع أول 1445 | 2023-10-05
کد خبر: 2490 |
تاریخ انتشار : ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۶ | ارسال توسط :
500 بازدید
0
13
ارسال به دوستان
پ

درست در روزهایی که وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفته بود به روسیه می‌رود تا تفاهم‌نامه لغو روادید گروهی ایران و روسیه را امضا کند، راهی ترکیه شد و از شهرهای استانبول، ازمیر، وان و … دیدن کرد. رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران که در این سفر همراه وزیر بود می‌گوید: […]

درست در روزهایی که وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفته بود به روسیه می‌رود تا تفاهم‌نامه لغو روادید گروهی ایران و روسیه را امضا کند، راهی ترکیه شد و از شهرهای استانبول، ازمیر، وان و … دیدن کرد. رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران که در این سفر همراه وزیر بود می‌گوید: این سفر بیشتر به انگیزه آشنایی و آگاهی از روش ترکیه برای مهار ویروس کرونا با وجود برقراری جریان سفر، انجام شد.

به گزارش ایسنا، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قبلا گفته بود برای امضای تفاهم‌نامه لغو ویزای گروهی ایران و روسیه ۲۷ تا ۳۰ مهرماه عازم مسکو خواهد بود، اما با اوج گرفتن شیوع ویروس کرونا، این سفر در دقیقه ۹۰ لغو شد. حرمت‌الله رفیعی درباره چرایی سفر ترکیه به ایسنا گفت: دیدار از ترکیه در ادامه برنامه روسیه بود، وقتی روس‌ها ۴۸ ساعت قبل از سفر به دلیل تشدید شیوع ویروس کرونا قرار را به تعویق انداختند، هیات کوچک گردشگری ایران تصمیم گرفت ادامه آن برنامه را اجرا کند. این پیشنهاد ما به وزیر بود. مایل بودیم ترکیه را از نزدیک مشاهده کند، کشوری که جریان گردشگری و سفر در آن برقرار است و توانسته ویروس کرونا را مهار کند. ما باید تجربه کشورهای دیگر را در مبارزه با کرونا در شرایطی که گردشگری و سفر را متوقف نکرده‌اند، بررسی کنیم، چون معتقدیم ما مسیر را اشتباه رفته‌ایم.

رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران ادامه داد: همراه وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با مقامات استان‌های وان، ازمیر، استانبول و تعدادی شهر دیگر دیدار داشتیم و بازدیدی هم از هتل‌ها و فرودگاه آنتالیا صورت گرفت. تمام این شهرها مقاصد اصلی گردشگران ایران در ترکیه است. پیشنهادهایی در راستای گسترش و تقویت روابط دوسویه با این کشور، مطرح شد که طرف مقابل بسیار استقبال کرد. همچنین آقای مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از همتای ترک خود دعوت کرد در آینده نزدیک به ایران سفری داشته باشد.

او درباره پیشنهاد سرمایه‌گذاری از سوی ایران برای ساخت هتل در شهر «وان» گفت: نقدهایی شد که چرا سرمایه‌گذاری در داخل را رها کرده‌ایم و سرمایه را به خارج می‌بریم. درحالی که سرمایه‌گذاری در کشوری که توریست زیادی در آن داریم به معنی بازگشت ارز است. وقتی مسافر ایرانی در هتل ایرانی اقامت کند یعنی پول را به جیب خودمان برگردانده‌ایم نه ترکیه. طرح این پیشنهاد از طرف ما هم به این معنی نیست که همه امتیازها را خودمان بگیریم. دیگران هم در این سرمایه‌گذاری می‌توانند سهیم باشند. ما به اقتضای هر بازار پیشنهادهایی را در راستای حفظ منافع ملی مطرح می‌کنیم، مثلا از عمان درخواست کردیم نام ایران را در فهرست کشورهای مورد تایید برای گردشگری سلامت قرار دهد که این اتفاق افتاد و ایران در فهرست هشت کشوری که از تسهیلات دولت عمان برای سفرهای درمانی بهره‌مند می‌شوند، قرار گرفت.

رفیعی بیان کرد: متوجه دغدغه دولتمردان درباره سفرهای خارجی مردم هستیم اما این موضوع با آن همه توصیه و آیه قران چرا باید نگران‌کننده باشد؟ سفر نباید برای مردم محدود شود. برخی از این منظر مخالفت می‌کنند که سفر خارج برابر با خروج ارز از کشور است؛ درحالی که می‌توان با اجرای پیشنهادهایی مشابه آن‌چه به مقامات شهر وان ترکیه داده شد، برای آن نگرانی راه‌حل پیدا کرد.

او درباره سفر کوتاهی که هیات گردشگری ایران به آنتالیا داشت، گفت: لازم بود وزیر گردشگری از نزدیک با مشکلاتی که در این منطقه برای مسافران ایرانی پیش می‌آید، آشنا شود. در جریان این سفر نیم‌روزه وضعیت فرودگاهی که مسافران ایرانی از طریق آن به شهر آنتالیا جابه‌جا می‌شوند، تشریح و بررسی شد. سوال ما این بود چرا پروازهای مستقیم آنتالیا از ایران متوقف شده و این امتیاز کاملا به شرکت‌های هواپیمایی ترکیه داده شده است؟ سفر به این شهر که برای مسافر ایرانی ممنوع نیست، راه ورود هم که بسته نشده، به هر حال این نقطه از ترکیه مقصد گردشگران ایرانی است، فقط با تصمیمی که برای توقف پروازهای مستقیم از ایران به آنتالیا گرفته شد پول بیشتری از مردم ایران می‌رود، ارز بیشتری از کشور خارج می‌شود و مسافر ایرانی هم باید مسافت طولانی‌تری را طی کند و بیشتر اذیت شود.

رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران با اشاره به دیدار وزیران گردشگری ایران و ترکیه، اظهار کرد: در این دیدار درباره راه‌اندازی دفاتر مشترک گردشگری ایران و ترکیه در هر دو کشور، تقویت بازارچه‌های مرزی، برگزاری شب‌های ایرانی در ترکیه و تبلیغ آن در رسانه‌های این کشور مذاکراتی شد. این مفاد در تفاهم‌نامه‌ای گردآوری و در سفر وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه به ایران امضا می‌شود. این سفر اگرچه خارج از دولت برنامه‌ریزی شد اما دستاوردهای ارزشمندی برای گردشگری دارد.

او با اشاره به نارضایتی ترک‌ها نسبت به بازگشایی یک‌سویه مرزهای مشترک و بسته بودن مرزهای ایران به روی مسافران، درباره ضرورت باز شدن مرزها نیز گفت: ما معتقدیم وزارت بهداشت مسیر را اشتباه رفته است. هر وقت ویروس شدت پیدا می‌کند اولین کاری که می‌کنند ممانعت از سفرهای توریستی است که قابلیت کنترل و نظارت دارند، گردشگری را تعطیل کرده‌اند اما جلو سفرهای بین شهری و غیرمسؤولانه را نمی گیرند. انگیزه اصلی ما هم از سفر به ترکیه با همراهی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همین بود که اقدامات این کشور را از نزدیک مشاهده کنیم. چطور ترکیه با آن مرزهای باز و پروازهای بین‌المللی می‌تواند این ویروس را کنترل کند ولی ما نمی‌توانیم؟!

او افزود: مرزهای ترکیه مدت‌هاست که باز شده و پروازهای بین‌المللی به بیشتر کشورها برقرار است، حتی توریست خارجی دارد. البته نه مثل گذشته اما رونق دارد و چرخ اقتصادی آن متوقف نشده است. ترک‌ها پروتکل‌های بهداشتی را به خوبی رعایت می‌کنند. هیچ کجا نبود که مواد ضدعفونی‌کننده و ماسک در دسترس نباشد. در داخل هواپیما مهمانداران به معنی واقعی مسافران را کنترل می‌کردند، مرتب و محترمانه از مسافران خواهش می‌کردند ماسک را روی دهان و بینی قرار دهند و لحظه‌ای نبود که مسافر در داخل هواپیما ماسک نداشته باشد. در رستوران‌ها، هتل‌ها، مراکز خرید و تقریبا همه اماکنی که از نزدیک مشاهده کردیم الکل برای ضدعفونی در دسترس مردم وجود داشت. این رفتار آرامش و اطمینان خاطر را برای مسافر به همراه دارد.

رفیعی گفت: با همه احترامی که برای تلاش‌های وزارت بهداشت قائل هستیم اما شاهد بی‌تدبیری‌هایی هم هستیم که فقط زحمت کادر درمان و وزارت بهداشت را بیشتر کرده است. نمی‌شود که ماه شش ماه دیگر همچنان در شرایط فوق‌العاده باشیم، به هر حال باید به یک راه حل برسیم. حداقل اجازه دهند بخش خصوصی و دست‌اندرکار گردشگری یک بار در جلسه ستاد کرونا حضور داشته باشد و تجربه و حرف‌هایش را بزند. دولت با دولت مثل بخش خصوصی نمی‌تواند صریح حرف بزند. البته که وزیر گردشگری تا حالا هم تلاش زیادی کرده است اما دولت اولویتی برای گردشگری قائل نیست. قصد ما هم فقط انتقال تجربه، مشاهدات و مشاوره است.

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطهفت مهر در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    نظرتان را بیان کنید

    P