امروز: چهارشنبه, ۲ اسفند ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | برابر با: الأربعاء 12 شعبان 1445 | 2024-02-21
کد خبر: 2200 |
تاریخ انتشار : ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۳ | ارسال توسط :
495 بازدید
0
16
ارسال به دوستان
پ

رئیس جمهور در جلسه هیأت دولت گفت: دولت با ایجاد یک سامانه جامع در موضوع تجارت در مسیر شفافیت اقتصادی گام مهمی بر خواهد داشت. حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور امروز (چهارشنبه) در جلسه هیأت دولت گفت: باید تاریخ زندگی پیامبر را بخوانیم و مجموعه اسلام را از زندگی ایشان بیاموزیم. وی ادامه […]

 • رئیس جمهور در جلسه هیأت دولت گفت: دولت با ایجاد یک سامانه جامع در موضوع تجارت در مسیر شفافیت اقتصادی گام مهمی بر خواهد داشت.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور امروز (چهارشنبه) در جلسه هیأت دولت گفت: باید تاریخ زندگی پیامبر را بخوانیم و مجموعه اسلام را از زندگی ایشان بیاموزیم.

وی ادامه داد: امام حسن (ع) نیز امام صلح بود. ایشان امام پیوند بود و با ایجاد وحدت برای حفظ اساس اسلام گام برداشت.

اهم سخنان رئیس جمهور را به نقل از خبرگزاری‌های مختلف در ادامه می‌خوانید؛

* در هفته پایانی ماه صفر هستیم و ایام رحلت پیامبر عظیم شان اسلام (ص) و شهادت امام حسن (ع) و امام رضا (ع) هستیم. از همه مردم متدین، فهیم و عاشق خاندان رسالت تشکر کنم که در دوران عزداری اربعین، همه استانداردها را رعایت کرده و علیرغم زیارت امام حسین (ع)، راهپیمایی و مجالس عزا داشتند، سفر و راهپیمایی انجام نشد و عزاداری هم در پروتکل‌های بهداشتی انجام شد.

* از مردم خواهش می‌کنیم در ایام پایانی ماه صفر همچنان همه دستورات بهداشتی را مراعات کنند. مردم ما از پیشوایان دینی خود همواره درس‌های مهمی را برای زندگی فردی و جمعی آموختند اما نسبت به زندگی پیامبر (ص) باید بیش از آنجه انجام گرفته است دقت کرده و درس‌آموزی کنیم.

* پیامبر (ص) هم جنگ و هم صلح داشت. این مرد نمونه، هم عملیات تهاجمی و هم عملیات تدافعی داشت. این پیامبر، روزهایی پیروز شد و هم در روزهایی دچار شکست شد.

*پیامبر (ص) حکومت را بر مبنای قانون و پیمان اداره کرد. ایشان پیامبری بود که وقتی با مردم مکه صلح کرد، قرآن آن فتح مبین نامید و بزرگترین پیروزی‌های پیامبر (ص) در سایه آن صلح به دست آورد، بیش از آنچه در میدان جهاد کسب کرد.  آنجا که توان جنگ بود، پیامبر (ص) فرمان جهاد می‌داد و آنجا که توان و تعداد دشمن بیشتر بود، پیامبر (ص) فرمان دفاع می‌داد. تمام کفار در مدینه احساس امنیت می‌کردند. امنیت مردم در هر دین و مرام و سلیقه، در کنار حکومت پیامبر حراست و حفاظت می‌شد.

*پیامبر (ص) همه سنن نادرست را از بین برد. ایشان تبخترها و غرورهای نابجا را از بین برد. آنچه نسبت به زنان و جوانان روا می‌شد و به خود اجازه می‌دادند دختران را زنده به گور کنند، پیامبر (ص) عظمتی به زنان داد، همسان مردان.

* جامعه‌ای که زنان را ننگ می‌دانست، تولد دختر را رحمت دانست و احترام دختران و پسران مساوی شد و حقوق آنها عادلانه شد. در دوران پیامبر (ص) جوانان مقام پیدا کردند و جوانی را به فرماندهی منصوب کرد و به همه گفتند که از او پیروی کنید.

* پیامبر(ص) در جامعه اعتدال را آورد و قران امت ما را امت وسط نامید، مردم و مردم مسلمان زمان پیامبر عنوانی که قرآن برای آنان می پسندد اعتدال است که نه افراط و نه تفریط کنید، ایشان سنت نوین انسانی را در جامعه مستقر کرد.

* در آن زمان علم به عنوان ننگ بود بزرگ قبیله برای کاری که می‌کرد یعنی برای نوشتن و خواندن پیشخدمت مخصوص داشت و نوشتن خودشان را ننگ می‌دانستند در این جامعه پیامبر، علم و تزکیه را اساس فضیلت قرار داد، بهداشت و نظافت را به عنوان الگوی مهم برای مردم تبیین کرد الگویی که جامعه اروپا بعد از قرن ها به حمام نرفتن افتخار می کردند.

* پیامبری که نظافت و پاکیزگی و شستن حداقل پنج نوبت دست برای نماز های پنج گانه و غسل را در شرایطی برای مردم واجب می داند و نظافت را برای مردم تبیین کرد. آزادی و مشورت با مردم را در سرلوحه کار خود قرار می داد او هیچ کار مهمی را بدون مشورت با مردم انجام نداد اما در عین حال این پیامبر با عظمت که هم پیامبر و حاکم است حق ندارد ذره ای از قانون تخطی کند.

* خداوند به پیامبر فرمودند اگر از خط مستقیم کوچکترین تخطی کنید و مسیر حق را ترک کنی دو برابر در دنیا و دو برابر در آخرت عذاب می‌شوی، هیچ کس توفیق نیافت که در سلام از پیامبر سبقت جوید. او بود که در کوچه و خیابان به مردم سلام می‌کرد و از همه سبقت می‌جست، اصل تواضع و فروتنی در برابر مردم را داشت، ما باید تاریخ زندگی پیامبر را از نو بخوانیم و همه ابعاد زندگی را مدنظر قرار دهیم.

* بعضی‌ها فقط یک بعد زندگی پیامبر را در نظر می‌گیرند مگر می‌شود در یک مکتب بخشی را قبول و بخشی را قبول نکند. چه آنجا که می‌گوید صلح و برادری و چه آنجا که می‌گوید قاطعیت، رحمت و نرمش در برابر دیگران همه این مجموعه اسلام است. مجموعه اسلام را از زندگی پیامبر عظیم‌الشأن اسلام باید بیاموزیم به‌ویژه در این ایام که معطر این ایام به نام مبارک آن حضرت و روزهای پایانی زندگی مبارک پیامبر عظیم‌الشأن اسلام بود.

* از ائمه هدی و از امام حسن (ع) هم باید یاد بگیریم. امام حسن(ع)  امام صلح و پیوند بود، ایشان امامی بود که با ایجاد وحدت برای حفظ اساس اسلام، گام برداشت.

* وقتی برخی از اصحاب امام حسن (ع) آمدند و با زبان معترضانه که چرا صلح کردی ، چرا در برابر طرف شما پیمان را امضا کردید، حضرت فرمودند، جامعه اسلامی که فقط شما ۱۰ نفر نیستید، شما ۲۰ نفری که اینجا نزد من آمدید که فقط دنیا اسلام نیستید. من در مسجد رفتم برای مردم سخنرانی کردم و دیدم اکثریت قاطع جامعه صلح می‌خواهند و وقتی که مردم این را می‌خواهند، صلح را انتخاب می‌کنم. این راه امام مجتبی است. امام مجتبی به ما می‌آموزد که مرد جنگ باشیم به روز جنگ، و مرد صلح باشیم به روز صلح. اگر در روز صلح ، جنگیدیم و در روز جنگ، صلح کردیم، هر دو خطا و اشتباه است. به‌موقع باید بایستیم و بجنگیم و به‌موقع باید صلح کنیم.

* دولت تلاش کرده است تا اقتصاد در مسیر دیجیتال حرکت کند. در شرایط کرونایی باید تماس‌های حضوری را به فضای مجازی منتقل کنیم. در همین راستا یک سامانه ایجاد کردیم که تمامی مدارک تحصیلی دانشگاهیان از سال ۹۲ به بعد در آن موجود باشد تا از مراجعات حضوری غیر ضروری جلوگیری کند.

*در تاریخ ۱۳۹۹/۹/۹ سامانه جامع تجارت را راه اندازی خواهیم کرد. این سامانه با موضوع احتکار مقابله خواهد کرد و تمامی انبارهای کشور و حتی اقدامات بانک مرکزی را تحت پوشش قرار خواهد داد. از روزی که ثبت سفارش می‌شود تا مغازه‌ای که آن جنس به فروش می‌رسد، ما آن را ببینیم. دیگر بحث گمرک، انبار و احتکار در کار نیست و همه بخش‌ها باید زیر نظر این سامانه باشد و همه اقدامات بانک مرکزی زیر نظر این سامانه قرار بگیرد. در همین رابطه امروز برای کسانی که تلاش کردند، تقدیرنامه ارسال می‌شود و کسانی که عقب هستند، از آنها سوال می‌شود. دولت الکترونیک وظیفه ماست. وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت در داخل این سامانه فعالیت می‌کند، برق، کاغذ و آب دیگر کاغذی نیست و همه پرداخت‌ها الکترونیکی می‌شود.

*روز دوشنبه افتتاح مهمی داشتیم که متفاوت با سایر افتتاح‌ها بود که اقدامات یکسال و نیم گذشته پیرامون سیل فروردین ۹۸ بود، سیل ۹۸ بی‌نظیر بود که ۲۵ استان را درگیر سیل کرد و چهار، پنج استان بزرگ را با مشکلات عظیمی روبه‌رو کرد. تمام خانه‌ها، جاده‌ها، مراکز تجاری و… ساخته شده است. ۱۵۷ هزار خانه تخریب شده بود که ۶۶ هزار خانه از ابتدا ساخته شده و ۹۹ هزار خانه و ساختمان دیگر ترمیم شده است. ۱۵ هزار کیلومتر جاده اصلی، فرعی و روستایی ترمیم و ساخته شده است.

* مردم به خانه بهتر، مستحکم‌تر و جای‌ امن‌تر برگشتند. در زلزله کرمان خانه‌هایی که توسط بنیاد مسکن ساخته شده بود، در زلزله بعدی تخریب نشدند. مردم زحمت فراوان دیده و زجر زیاد کشیدند. البته همه ارکان از جمله نیروهای مسلح زحمت زیادی کشیدند.

*{با اشاره به اتفاقات سالهای اخیر کشور}: جنگ تحمیلی اقتصادی، سیل ۹۸ در استان‌های مختلف که آزمایش دیگری بود و کرونایی که با آن درگیر هستیم، سه آزمایش بزرگ برای مردم و مدیران است، مردم ما از همه آزمون ها سربلند بیرون آمدند.

* ما هفته آینده به مردم این خبر خوش و تبریک را می دهیم ده سال تحریم ظالمانه تسلیحاتی یکشنبه هفته آینده رفع می شود چهار سال سر این موضوع با آمریکا جنگیدیم چهار سال آمریکا این در و آن در می زد این که روز ۲۷ مهرماه اتفاق نیافتد این روز اتفاق می‌افتد که به خاطر ایستادگی مردم است. این به خاطر تلاش دیپلمات‌های ماست که آمریکا موفق نشد. آن‌هایی که می‌گویند برجام برای ما چه کرده این یکی از کارهای برجام است.  تحریم تسلیحاتی را برداشت و از یکشنبه میتوانیم از هر کس می‌خواهیم اسلحه بخریم و به هر کس می‌خواهیم اسلحه بفروشیم.

* این یکی از اقدامات مهمی بود دولت تدبیر و امید انجام داد البته بعضی وقت‌ها صبر لازم دارد که ما به همه نکاتی که مورد توجه است برسیم. البته این وسط شری در دنیا پیدا شد به نام حاکمان کاخ سفید که این شر را نه بر سر مردم ما بر سر همه آورد ببینید. چه بلایی سر افغانستان آورد افغانستانی که کاخ سفید نشینان هر روز می گفتند امنیت آن را تضمین خواهیم کرد الان ببینید در افغانستان چه خبر است غرب و شرق افغانستان دست کیست. شرایط بسیار خطرناکی که در افغانستان با آن مواجه هستیم.

* این‌هایی که ادعا می‌کردند که ما آمدیم در منطقه داعش را از بین ببریم دیدیم چه کار کردند مردم فداکار عراق و سوریه و رزمندگان ما بود که جنگیدند و داعش را برکنار کردند.

* آمریکا بگوید در چهار سال گذشته در سیاست خارجی چه موفقیتی به دست آورده است در همه موارد شکست خورده است در برابر ملت فلسطین شکست خورده در برابر ملت عراق و سوریه شکست خورده است یک موفقیت ندارد جز با زور و شرایطی که می‌بینیم با لحن بی‌ادبانه که یک فردی که مدیر یک جمع کوچک هم است از آن لحن و کلمات نسبت به ملت بزرگ و شریف ایران استفاده نکرده است معلوم است ملت بزرگ ایران این‌ها را عصبانی کرده و به زانو در آورده است.

* مردم در فشار اقتصادی قرار دارند، به مردم اطمینان می‌دهیم دولت برای تامین ارز مورد نیاز کشور و کالاهای مورد نیاز همه توان خود را به کار برده و می برد لحظه ای از درد و مشکلات و مصایب مردم غافل نیست.

* دولت برای مقابله با کرونا از کادر درمانی تا نیروهای مسلح، از بخش‌های اقتصادی تا شرکت‌های داشن بنیان با همکاری همه مردم هر چه در توان داشته و توانسته انجام داده و می‌دهد و به خدمتگزاری به مردم افتخار می‌کند.

* از همه وزیران ومسئولان در دولت و از همه آنهایی که بار مسئولیت بر دوش دارند می‌خواهم که با قدرت و همه توانمندی، با استمداد از روح پیامبر(ص) و امام مجتبی (ع) و امام رضا(ع) بار مسئولیت را به مقصد برسانیم و مشکلات مردم را کاهش دهیم.

*«دولت فقط شعار نمی‌دهد» امسال گندمی که از کشاورزان خریدیم ٧ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است پس شرایط کشاورزی ما امروز حتی در زمینه تولید گندم نسبت به پارسال یک قدم جلو هستیم.

* در زمینه تولید و فروش در بسیاری از موارد مخصوصا در بخش صنعت رشد داشته‌ایم در یک ماه گذشته نسبت به ماه مشابه سال گذشته  در تولید ١١ درصد و در فروش ١۴ درصد رشد داشته‌ایم.

* ما فقط حرف نمی‌زنیم بلکه در مقام عمل نیز همه مدیران، کارمندان و کارگران کشور در حال تلاش هستند، در ۶ ماهه اول سال در بخش صنعت ۶.۴ رشد و در بخش فروش رشد ۸ درصدی داشته‌ایم؛ در بخش‌های مختلف فولاد از ۳ تا ۹درصد در ۶ ماهه گذشته نسبت به مدت مشابه در سال ۹۸ تولید اضافه داشته‌ایم.

*{با بیان اینکه روند صعودی افزایش صادرات غیرنفتی شروع شده است}: صادرات غیرنفتی در یک ماه اخیر (شهریور) نسبت به مرداد ماه، ۲۵ درصد رشد داشته است؛ چند هفته پیش هم اعلام شد که انشاءالله شرایط اقتصادی کشور در ۶ ماهه دوم سال ۹۹ بهتر خواهد شد و تلاش ها مستمر به نتیجه خواهد رسید

*{با اشاره به اینکه برخی افراد را که می‌گویند «مردم خسته شده‌اند و می‌خواهند کشور را رها کنند و بروند»}: تقاضای سرمایه‌گذاری در کشور در ۶ ماهه سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۳۷درصد رشد داشته است پروانه بهره برداری نسبت سال قبل ۸ درصد افزایش یافته است

* درست است که مردم احساس فشار می‌کنند، اما آمار و ارقام نشان می‌دهد دولت با همه توان در سال جهش تولید در حال تلاش است و آن را ادامه می‌دهد؛ البته ما در تولید و صادرات غیرنفتی و مبارز با کرونا زمانی موفق می‌شویم که همه دست به دست هم دهیم و یکدیگر را یاری کنیم.

*{ با بیان اینکه تصویب و اجرای مقررات سخت‌گیرانه و محدودکننده در کرونا را بخاطر حفاظت از سلامت مردم عنوان کرد}: تشدید این مقررات برای سلامت مردم، خانواده‌ها و بچه‌های آنها اجرا می‌شود تا در سلامت بمانند؛ نمی‌خواهیم کسی اذیت شود اما محدودیت‌های کرونایی را برای حفاظت از سلامت مردم لازم می و ضروری می‌دانیم.

* با کمک همدیگر و در کنار هم، ابرقدرت و دشمن خود و صهیونیزم را شکست خواهیم داد و در تولید و فعالیت اقتصادی توفیق نصیب مان خواهد شد و در مبارزه با کرونا هم با کمک همه کادر درمان موفق خواهیم شد.

لینک کوتاه خبر:
×
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطهفت مهر در وب سایت منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
 • نظرات و تجربیات شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  نظرتان را بیان کنید

  P