امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۲ / بعد از ظهر / | برابر با: الإثنين 29 جماد أول 1445 | 2023-12-11
کد خبر: 2586 |
تاریخ انتشار : ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۲ | ارسال توسط :
940 بازدید
0
16
ارسال به دوستان
پ

  دونالد ترامپ جو بایدن 214 270 << 290 70,805,603 رای 47.7% 75,197,525 رای 50.6%   تا کنون بایدن 264 و ترامپ 214 رای الکترال بدست آورده‌اند هر نامزد برای پیروزی در انتخابات به ۲۷۰ رأی الکترال نیاز دارد. انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا با افتتاح مراکز رأی‌گیری در ایالت ورمونت از ساعت ۵ صبح سه‌شنبه به […]

 

دونالد ترامپ

جو بایدن

214

270 <<

290

47.7%

50.6%

 

تا کنون بایدن 264 و ترامپ 214 رای الکترال بدست آورده‌اند

 • هر نامزد برای پیروزی در انتخابات به ۲۷۰ رأی الکترال نیاز دارد.

انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا با افتتاح مراکز رأی‌گیری در ایالت ورمونت از ساعت ۵ صبح سه‌شنبه به وقت محلی (معادل با ۱۳:۳۰ به وقت تهران) آغاز شد.

این انتخاب سرنوشت رقابت میان «جو بایدن»، نامزد حزب دموکرات و «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور مستقر آمریکا را مشخص خواهد کرد اما علاوه بر آن تکلیف ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و ۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی سنا نیز مشخص خواهند شد.

صندوق‌ها در زمان‌های متفاوتی در ایالت‌های مختلف سراسر آمریکا بسته خواهد شد. آلاسکا آخرین ایالتی خواهد بود که صندوق‌های خود را می‌بندد و  انتخابات در آن پایان می‌یابد.

در اغلب ایالت‌ها، ساعت ۶ صبح به وقت شرقی (۱۴ و سی به وقت تهران) صندوق‌های رای‌گیری باز و در دیرترین زمان تا ۹ شب به وقت شرقی (۵ و سی دقیقه بامداد چهارشنبه به وقت تهران) بسته خواهد شد.

تایید نتایج ایالت‌ها از ۱۰ نوامبر (۲۰ آبان) آغاز خواهد شد که البته اگر نیاز به بازشماری آرا باشد، در این تاریخ ممکن است تاخیر ایجاد شود. همه ایالت‌ها به استثنای کالیفرنیا باید تا ۸ دسامبر (۱۸ آذر) روند تایید را به پایان برسانند. همه اختلاف‌ها و بازشماری‌ها هم باید تا این تاریخ تعیین تکلیف شده باشد.

1399/08/17

سرانجام با اعلام نتایج آرای ایالت پنسیلوانیا و گذار از حد نصاب 270 رأی لازم برای پیروزی، نام دونالد ترامپ را می‌توان به عنوان بازندۀ رقابت نفس‌گیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در مقابل جو بایدن ثبت کرد. هر چند هنوز مشخص نیست ترامپ شکایت و ادعای تقلب را تا پایان دنبال خواهد کرد یا در قالب شخصیت قربانی فرو می‌رود تا دست‌کم ترامپیسم را زنده نگاه دارد.

اگرچه تهدیدهای حقوقی او در این چند روز طنز دیگری است از کارنامۀ «غیر‌حقوقی‌ترین» سیاست‌مدار جهان که  حالا از قانون و حقوق دم می‌زند و  شکایت بر سر این که چرا به شمارش ادامه دادند و چرا هر چه پستی ها را شمردند آرای رقیب بالا رفت و انگار نه انگار که خود او پیشاپیش در آرای پستی تشکیک و هواداران را به رأی حضوری ترغیب کرده بود!

او که با یک فرمان، خروج آمریکا و دهن‌کجی به برجام (توافق هسته‌ای چند جانبه با ایران) را اعلام کرد و امضای خود را با   تبختر و تفرعن به دوربین‌ها نشان می‌داد و شهوتِ «له کردن» داشت، در این چند روز از امضای فرمانی برای توقف شمارش آرا در کشور خود عاجز بود و همین نشان می‌دهد «ایالات متحده» برگردان مناسبی برای «دولت‌ها یا حکومت‌ها یا کشورهای متحده» نیست زیرا هر یک قوانین خاص خود را دارند و برای ادعاهای رییس، تره خُرد نکردند.

دربارۀ تکاپوهای ترامپ در روزهای آخر بهترین و گزنده‌ترین تشبیه را کارشناس سی.‌ان.‌ان به کار برد که او مثل یک لاک‌پشت چاق روی لاک خود افتاده و دارد تقلا می‌کند!

اگرچه مدعی بود «سیاست‌مدار» به مفهوم فنی کلمه نیست اما بود منتها از نوع «مبتذل» آن و به تعبیری مجموعه‌ای از رذیلت‌ها را در خود گرد آورد و عرضه کرد تا نقیضی باشد بر تقسیم‌بندی الوین تافلر در سه گانۀ «جابه جایی در قدرت» و سه عصر «زور و ثروت و دانایی» که از قضا در آن و 20 سال قبل از به قدرت رسیدن ترامپ، دو بار در کتاب خود از او به عنوان نمونه‌ای متعلق به عصر دوم نام برده است.

به جای تعلق به عصر دانایی یا انقلاب هوش به دوران ثروت و زور تعلق داشت هر چند که زور را هم با پول، اِعمال می‌کرد و البته نویسندۀ آن کتاب، در این چهار سال نبود تا ببیند چگونه از «توییت» به مثابۀ رسانۀ دنیای مدرن و حاصل انقلاب هوش بهره می‌برد.

برخی از مفاهیم را جز با مصادیق عینی آنان نمی‌توان دریافت و معنی کرد و ترامپ هم معنی «ابتذال» در سیاست و البته «‌رذیلت»‌های انسانی بود.

چنان که وقتی کودکی از ما مفهوم «نور» را بپرسد، به جای توضیح اگر روز باشد خورشید را به او نشان می‌دهیم مفاهیمی چون ابتذال و رذیلت را جز با مصداق‌های مشخص نمی‌توان توصیف کرد و هر قدر هم گفته باشند و نوشته باشیم که «کار روزنامه‌نگار روایت است نه قضاوت» باز در این فقره بیم آن ندارم که به ارزش‌داوری متهم شویم زیرا داریم توصیف می‌کنیم.

یک استاد روزنامه‌نگاری که هیچ گاه از کسی بد نمی‌گفت و اصطلاحاً غیبت نمی‌کرد دربارۀ فردی که دست بر قضا دستی در همین رشته داشت، تعبیر «رذل» را به کار می‌بُرد و می‌گفت: هیچ واژۀ دیگری را نمی‌توانم به کار ببرم چرا که او را مجموعه‌ای از رذالت‌ها می‌دانست و درست هم می‌گفت. به سبب آسیب‌هایی که به دیگران از جنبه‌های گوناگون وارد ساخته بود.

ترامپ را هم باید با همین ویژگی «رذیلت» توصیف کرد و البته توضیح داد: چون در نقطۀ مقابل «رذیلت»، «فضیلت» قرار دارد این سخن به معنی آن نیست که نماد رذیلت بودن او به معنی آن است که جو بایدن «فضیلت» است چرا که اگر در توصیف گفتار و رفتار ترامپ چاره‌ای جز بهره از این مفهوم نداریم دربارۀ رییس جدید ایالات متحد، ناگزیر از استفاده از مفهوم مقابل آن – فضیلت- نیستیم و این واقعیت که ترامپ، در قاب ابتذال سیاسی و رذیلت اخلاقی قرار داشت، وانمی‌داردمان  تا بایدن را در چارچوب «فضیلت» بنگریم بلکه سخن بر سر «فرصت» است.

پس از یک دوره ابتذال سیاسی که ترامپ بر جهان تحمیل کرد و در ایران ما موجی از نومیدی را رقم زد و ابتذال اقتصادی را با ظهور یک طبقۀ نوکیسۀ غیر مولد شکل داد که به لطف تحریم‌ها به آلاف و الوفی رسیدند و کار را در حرف و عمل، تحقیر می‌کردند.

نیاز نیست به دنبال فضیلت سیاسی باشیم که سیاست را با تشخیص منفعت می‌شناسیم. همین که به رفتن ترامپ و آمدن بایدن به دیدۀ «فرصت» نگاه کنیم کافی است و هنر سیاستمدار، استفاده از فرصت‌هاست.

اگر هم تعبیر «تبدیل ظرفیت به فرصت» کلیشه‌ای و کلی شده باشد، قدر دانستن یک یا چند فرصت نه کلیشه که مهارت است و وقت آن است که این وصف را از خودمان دور کنیم که مهم ترین مهارت ما در سیاست، از دست دادن و سوزاندن فرصت‌هاست!

لینک کوتاه خبر:
×
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطهفت مهر در وب سایت منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
 • نظرات و تجربیات شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  نظرتان را بیان کنید

  P