یکشنبه, ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
»   علمی / فناوری  »   برند مطمئن در حوزه تولید گیاهان دارویی نداریم
92 views
۲۹ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۰۶
برند مطمئن در حوزه تولید گیاهان دارویی نداریم

برند مطمئن در حوزه تولید گیاهان دارویی نداریم

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی با اشاره به نبود یک برند مطمئن در حوزه تولید گیاهان دارویی، گفت: این مساله موجب بروز اشکال در بخش صنعت دارویی کشور که باید از این گیاهان به عنوان ماده اولیه جهت تولید دارو استفاده کند، می‌شود.

دکتر شمسعلی رضازاده  در خصوص کشت ارگانیک گیاهان دارویی، اظهار کرد: در انجام کشت ارگانیک مساله مهم عدم بکارگیری کود سموم در تولید و کشت گیاه است.

وی تصریح کرد: از جمله بخش‌های مهم پژوهشکده، مرکز آنالیز آن است که با بکارگیری روش‌های پیشرفته و دستگاه‌های مربوطه به بررسی ترکیبات و سموم موجود در گیاهان می‌پردازد و در صورت وجود این ترکیبات آنها را شناسایی می‌کند.

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی همچنین با اشاره به مساله کم‌آبی با بیان اینکه کم آبی یکی از مشکلات و معضلات مهم کشور است، گفت: با توجه به نیاز کم به آب در گیاهان دارویی نسبت به بسیاری از محصولات کشاورزی، کاشت و بهره‌برداری از گیاهان دارویی از این فضا توصیه می‌شود؛ ولی در عین حال باید از روش‌های جدید آبیاری جهت کاشت این گیاهان استفاده کرد.

رضازاده به چالش‌های حوزه گیاهان دارویی نیز اشاره کرد و افزود: از جمله مسائل و چالش‌هایی که در این حوزه وجود دارد، نبود یک برند مطمئن در حوزه تولید گیاهان دارویی است.

وی تصریح کرد: نبود یک برند مطمئن موجب می‌شود گیاهان دارویی موجود در بازار توسط یک منبع مطمئن تولید نشود؛ این داروها بعضا دارای استانداردهای لازم و میزان مواد موثره مناسب نیستند و با توجه به این مسائل بخش صنعت دارویی کشور که باید از این گیاهان به عنوان ماده اولیه جهت تولید دارو استفاده کند، دچار مشکل می‌شود.

هفت مهر علمی / فناوری

استفاده از موتور جستجوی گوگل برای ردیابی “تب دانگ”
به نقل از زی‌نیوز، این ابزار جدید یک نظارت تقریبا به موقع را فراهم می‌کند که با استفاده از آن می‌توان پاسخ سریعتری به شیوع این بیماری داد. تب دانگ (Dengue fever) نام ...
آخرین وضعیت انتقال سرور تلگرام به ایران
نصرالله جهانگرد امروز در نشست سازمان فناوری اطلاعات در سالن دولت الکترونیک در نمایشگاه الکامپ گفت: مصوبه شورای عالی فضای مجازی در حمایت از شبکه‌های اجتماعی بومی این است که اگر آنها داخل کشور ...
جزئیات بسته حمایتی جدید ایران از پژوهشگران برجسته دنیا
متقاضیان دریافت این گرنت پژوهشی باید فارغ‌التحصیل با درجه عالی از یکی از دانشگاه‌های برتر جهان (100 دانشگاه اول لیست رتبه‌بندی جهانی) بوده و در یکی از مراکز علمی کشور جذب شده و آغاز به کار ...
نوازنده‌ای که هنگام جراحی مغزش گیتار نواخت!
به نقل از بی بی سی، پزشکان از "آبیشک پراساد" خواستند برای درمان "دیستونیا" (اختلال عضلانی) این نوازنده، هر بار که یک مدار "تحریکی" در مغزش ایجاد می‌کنند، گیتار بنوازد. این کار باعث گرفتگی عضلانی دردآور ...