جمعه, ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
»   علمی / فناوری  »   طراحی یک تراشه برای بازگرداندن بینایی افراد نابینا
65 views
۲۶ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۴:۴۱
طراحی یک تراشه برای بازگرداندن بینایی افراد نابینا

طراحی یک تراشه برای بازگرداندن بینایی افراد نابینا

در پی سرمایه‌گذاری 65 میلیون دلاری دارپا، محققان دانشگاه رایس یک تراشه طراحی کرده‌اند که با استفاده از چند حسگر می‌تواند تصویر دنیای خارج را در مغز فرد نابینا بازسازی کند.

به نقل از انگجت، محققان دانشگاه “رایس”(Rice) در راهکاری جدید برای بازگرداندن بینایی افراد نابینا، تراشه‌ای طراحی کرده‌اند که می‌تواند اطلاعات محیط پیرامونی را به مغز ارسال کند.

این تراشه که نام جالب “فلت‌اسکوپ”(FlatScope) برای آن انتخاب شده است بر روی مغز قرار می‌گیرد تا کار نظارت و تحریک نورون‌های مغزی را که می‌توانند قابلیت ایجاد تشعشع داشته باشند، انجام دهند.

این تراشه نه تنها باید جزئیات بیشتری را نسبت به نورون‌های معمول در مغز ببیند بلکه می‌بایست به سطحی از تاثیرگذاری در مغز برسد که مغز بتواند داده‌های ورودی آن را پردازش نماید.

این پروژه بخشی از یک برنامه جامع متعلق به “سازمان تحقیقات پیشرفته ارتش آمریکا”(دارپا) است که قصد دارد یک رابط نورونی با وضوح بالا تولید کند.

اگر این پروژه‌ها با موفقیت پیشرفت کنند می‌توانند برای بازگرداندن دیگر حواس از دست رفته نیز موثر باشند و برای مثال شنوایی افراد ناشنوا را نیز به آنها برگردانند.

با توجه به اینکه این تراشه در مرحله تولید نمونه‌های اولیه است، راه زیادی برای رسیدن به این هدف باقی مانده است اما امیدهایی وجود دارد که در آینده نابینایی و ناشنوایی تبدیل به خاطراتی در دفترچه‌های خاطرات شوند.

هفت مهر علمی / فناوری

استفاده از موتور جستجوی گوگل برای ردیابی “تب دانگ”
به نقل از زی‌نیوز، این ابزار جدید یک نظارت تقریبا به موقع را فراهم می‌کند که با استفاده از آن می‌توان پاسخ سریعتری به شیوع این بیماری داد. تب دانگ (Dengue fever) نام ...
آخرین وضعیت انتقال سرور تلگرام به ایران
نصرالله جهانگرد امروز در نشست سازمان فناوری اطلاعات در سالن دولت الکترونیک در نمایشگاه الکامپ گفت: مصوبه شورای عالی فضای مجازی در حمایت از شبکه‌های اجتماعی بومی این است که اگر آنها داخل کشور ...
جزئیات بسته حمایتی جدید ایران از پژوهشگران برجسته دنیا
متقاضیان دریافت این گرنت پژوهشی باید فارغ‌التحصیل با درجه عالی از یکی از دانشگاه‌های برتر جهان (100 دانشگاه اول لیست رتبه‌بندی جهانی) بوده و در یکی از مراکز علمی کشور جذب شده و آغاز به کار ...
نوازنده‌ای که هنگام جراحی مغزش گیتار نواخت!
به نقل از بی بی سی، پزشکان از "آبیشک پراساد" خواستند برای درمان "دیستونیا" (اختلال عضلانی) این نوازنده، هر بار که یک مدار "تحریکی" در مغزش ایجاد می‌کنند، گیتار بنوازد. این کار باعث گرفتگی عضلانی دردآور ...