شنبه, ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
»   علمی / فناوری  »   تولید 45 دمنوش گیاهی/تلاش برای عرضه کپسول لاغری با اثر کاهش اشتها
90 views
۲۴ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۲:۱۲
تولید ۴۵ دمنوش گیاهی/تلاش برای عرضه کپسول لاغری با اثر کاهش اشتها

تولید ۴۵ دمنوش گیاهی/تلاش برای عرضه کپسول لاغری با اثر کاهش اشتها

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 45 دمنوش گیاهی تولید می‌کنیم، گفت: عرضه کپسول لاغری "سوپر پلنت" که دارای اثر کاهش اشتها و چربی‌سوز بوده، در دستور کار قرار دارد.

دکتر شمسعلی رضازاده ، اظهار کرد: پژوهشکده گیاهان دارویی دارای چهار گروه پژوهشی شامل گروه پژوهشی کشت و توسعه، گروه پژوهشی بیوتکنولوژی گیاهان دارویی، گروه پژوهشی فارماکوگنوزی و داروسازی و گروه پژوهشی فارماکولوژی و طب کاربردی است.

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی افزود: این پژوهشکده در حوزه آموزشی نیز با انجام دوره‌های تخصصی در حوزه گیاهان دارویی در حوزه عموم مردم و رشته‌های تخصصی مربوطه گام‌های موثری در جهت ارتقای دانش و فرهنگ معرفی گیاهان دارویی برداشته است.

وی ادامه داد: بعضی از این دوره‌های تخصصی در حال انجام شامل آشنایی با کاربرد گیاهان دارویی، طب سنتی مقدماتی، طب سنتی متوسطه، طب سنتی پیشرفته و مراقبت‌های پوست و مو با استفاده از گیاهان دارویی است.

رضازاده به حوزه تولید نیز اشاره کرد و گفت: پژوهشکده گیاهان دارویی در حوزه دمنوش‌های گیاهی یکی از اولین تولیدکنندگان دم نوش‌های گیاهی است و در حال حاضر حدود ۴۵ دمنوش گیاهی تولید می‌کند.

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی ادامه داد: پژوهشکده در حوزه تولید داروهای گیاهی، دو داروی “لیورسیل” و “ملیتروپیک” را تولید می‌کند. همچنین این پژوهشکده یکی از اولین تولیدکنندگان نشاء و بذر گیاهان دارویی است که در حال حاضر انواع نشاء‌های گیاهان دارویی از جمله نشاء به‌لیمو، نعناء، آویشن و … را تولید می‌کند.

وی همچنین با اشاره به کپسول “لیورسیل” گفت: کپسول “لیورسیل” محصولی از پژوهشکده گیاهان دارویی با استفاده از عصاره خار مریم است که توسط محققان و پژوهشگران پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی تولید شده و دارای اثر ضد دیابت است.

رضازاده تصریح کرد: مصرف این دارو سطح قند خون ناشتا را تا ۱۹ درصد کاهش می‌دهد و هم اکنون توسط پخش‌های دارویی در سراسر داروخانه‌های کشور عرضه می‌شود.

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی افزود: همچنین محصول دیگری که حاصل تحقیق و پژوهش تیم علمی این مرکز بوده، کپسول ضد آلزایمر “ملیتروپیک” است که با استفاده از عصاره بادرنجبویه در نتیجه یک مطالعه بالینی گسترده تولید شده و در کنترل آلزایمر و کاهش علائم تحریک‌پذیری مؤثر است.

رضازاده در خصوص برنامه‌های جدید پژوهشکده نیز اظهار کرد: عرضه کپسول لاغری “سوپر پلنت” که دارای اثر کاهش اشتها و پایین آورنده وزن بدن و چربی‌سوز بوده و حاوی عصاره چای سبز و سرکه سیب است، در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: شربت سیاهدانه-عسل با محتوی روغن سیاه دانه و عسل مانند داروهای قبلی حاصل انجام یک مطالعه بالینی گسترده توسط گروه فارماکولوژی پژوهشکده گیاهان دارویی بوده و پاسخگویی مناسبی از این فرمول در مطالعه جهت درمان و پیشگیری در برابر سوء هاضمه (دیس پپسی) مشاهده شده است.

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی گفت: در حال حاضر خط تولید جامدات در بخش ساخت، پُرکنی و بسته‌بندی کپسول دارای دستگاه‌های تمام و نیمه اتوماتیک بوده و با ظرفیت حدود ۴۰ میلیون کپسول در سال قابل بهره‌برداری شده که تقریبا تمام خط تولید کپسول با دانش فنی داخلی و با استفاده از تجهیزات تولید داخل ساخته شده است.

وی ادامه داد: خط تولید مایعات نیز در دوبخش ساخت و پُرکنی شربت و قطره با دستگاه‌های تماما ساخت داخل تجهیز شده و ظرفیتی بالغ بر ۱۰ میلیون بطری در سال را دارا است.

رضازاده با اشاره به افتتاح مجموعه خطوط دارویی پژوهشکده گیاهان دارویی که مطابق با استانداردهای روز دنیا انجام شده است، افزود: این پژوهشکده نخستین مجموعه در کشور است که تمامی امکانات علمی، تحقیقاتی و عملیاتی را جهت تولید داروهای گیاهی از نخستین مرحله تا مرحله ورود به بازار که شامل کشت گیاه، بهره‌برداری، انبارش و بوجاری، عصاره‌گیری در مقیاس صنعتی، تحقیقات آزمایشگاهی و بالینی، آنالیزهای میکروبی و فیزیکو شیمیایی، فرمولاسیون، تولید نیمه صنعتی و تولید صنعتی است، دارا است.

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی اظهار امیدواری کرد که با افتتاح این مجموعه گام بزرگی در راستای خودکفایی و تجاری‌سازی ظرفیت‌های بومی کشور و ورود به بازارهای جهانی برداشته شود و نقطه آغازی برای انجام پروژه‌های مشابه در سراسر کشور باشد.

هفت مهر علمی / فناوری

استفاده از موتور جستجوی گوگل برای ردیابی “تب دانگ”
به نقل از زی‌نیوز، این ابزار جدید یک نظارت تقریبا به موقع را فراهم می‌کند که با استفاده از آن می‌توان پاسخ سریعتری به شیوع این بیماری داد. تب دانگ (Dengue fever) نام ...
آخرین وضعیت انتقال سرور تلگرام به ایران
نصرالله جهانگرد امروز در نشست سازمان فناوری اطلاعات در سالن دولت الکترونیک در نمایشگاه الکامپ گفت: مصوبه شورای عالی فضای مجازی در حمایت از شبکه‌های اجتماعی بومی این است که اگر آنها داخل کشور ...
جزئیات بسته حمایتی جدید ایران از پژوهشگران برجسته دنیا
متقاضیان دریافت این گرنت پژوهشی باید فارغ‌التحصیل با درجه عالی از یکی از دانشگاه‌های برتر جهان (100 دانشگاه اول لیست رتبه‌بندی جهانی) بوده و در یکی از مراکز علمی کشور جذب شده و آغاز به کار ...
نوازنده‌ای که هنگام جراحی مغزش گیتار نواخت!
به نقل از بی بی سی، پزشکان از "آبیشک پراساد" خواستند برای درمان "دیستونیا" (اختلال عضلانی) این نوازنده، هر بار که یک مدار "تحریکی" در مغزش ایجاد می‌کنند، گیتار بنوازد. این کار باعث گرفتگی عضلانی دردآور ...