چهارشنبه, ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
»   سیاسی  »   ظریف: برجام توافق دوجانبه نیست که بتوان درباره آن مذاکره مجدد انجام داد
64 views
۲۸ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۵:۰۷
ظریف: برجام توافق دوجانبه نیست که بتوان درباره آن مذاکره مجدد انجام داد

ظریف: برجام توافق دوجانبه نیست که بتوان درباره آن مذاکره مجدد انجام داد

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه وضع تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران نقض روح برجام است، گفت: آنچه که آمریکا در چند ماه گذشته علیه مردم ایران انجام داد، واقعا تنفرانگیز بوده است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که به نیویورک سفر کرده است در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌بی‌اس، درباره اقدام واشنگتن برای تحریم‌های اخیر علیه ایران گفت: تحریم‌هایی که دولت ترامپ اعلام کرده باعث مسموم شدن روابط میان دو کشور خواهد شد که تاکنون هم تضعیف شده است.

ظریف افزود: این(تحریم‌ها) ناقض روح توافق است. ما این تحریم‌ها را بررسی می‌کنیم تا ببینیم که آیا این ناقض متن برجام است و مطابق آن اقدام خواهیم کرد.

دولت ترامپ روز دوشنبه تائید کرد که ایران به تعهدات خود طبق توافق هسته‌ای‌اش با گروه ۱+۵ که در ژوئیه ۲۰۱۵ میان این کشورها حاصل شد، عمل می‌کند اما ساعاتی پس از این تائید بود که دولت آمریکا، ایران را به تحریک مشکلات در خاورمیانه متهم و تحریم‌های اقتصادی جدیدی را علیه ۱۸ نهاد و فرد ایرانی اعمال کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارت رئیس ‌جمهور ترامپ که برجام توافقی بد برای آمریکایی‌ها است و نقص‌هایی در آن وجود دارد، اظهار داشت: این طور نیست. هیچ توافقی به‌طور کامل مورد قبول همه نیست.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا ایران برای مذاکره تمایل ندارد؟ گفت: این یک توافق چندجانبه است که مورد تائید شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفت. برجام یک توافق دوجانبه نیست که بتوان از آن خروج کرد یا درباره آن مذاکره مجدد انجام داد.

ظریف تصریح کرد: کشورهایی وجود دارند که برای شما تروریست تولید می‌کنند و آمریکا دنبال ایران است. نمی دانم چرا.

وی در ادامه گفت: آنچه که آمریکا در چند ماه گذشته علیه مردم ایران انجام داد واقعا زننده و تنفرانگیز بوده است.

ظریف همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه از نظر شما این رئیس جمهور ترامپ است که باید حسن نیت خود را نشان دهد، بیان کرد: به‌طور قطع معتقدم این دولت آمریکا است که باید این همه پیام‌های خصومت‌آمیز را متوقف کند.

هفت مهر سیاسی

اخبار ضد و نقیض درباره استعفای رئیس جمعیت هلال احمر
هفته گذشته  «علی فرجی» مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر بازداشت شد. در ادامه برخورد با تخلفات، از افراد پشت پرده تخلفات سازمان تدارکات پزشکی بازداشت شد و عصر امروز خبری مبنی بر استعفای «علی اصغر ...
ادعای جدید آمریکا درباره کشتیرانی در خلیج فارس
دولت آمریکا در ادامه رویکرد ایران‌هراسی با طرح ادعایی بی‌اساس ایران را به ایجاد اختلال در روند کشتیرانی در تنگه هرمز و خلیج فارس متهم کرد. به گزارش ایسنا به ...
خرازی: باید ثابت شود شهروند آمریکا بی‌گناه است/ برای وقتی که آمریکا از برجام خارج شود آماده‌ایم
کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی و وزیر امور خارجه پیشین ایران، در گفت‌وگو با شبکه فرانس 24 در پاسخ به سوالی درباره اقدام اخیر واشنگتن برای تحریم 18 فرد و نهاد ایرانی، به ...
حضور ایران در مسابقات کماندوهای دریایی ۲۰۱۷ روسیه
به گزارش  اسپوتنیک، این مسابقات در میدان‌های نظامی ناوگان اقیانوس آرام روسیه در استان پریموریه برگزار می‌شود. بر این اساس تا کنون نظامیان چینی وارد محل مسابقات شده‌اند و تفنگداران دریایی ونزوئلا و ایران نیز به ...