جمعه, ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
»   سیاسی  »   ایران به دنبال ایجاد مسیری زمینی از تهران تا مدیترانه
92 views
۲۵ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۳۱
ایران به دنبال ایجاد مسیری زمینی از تهران تا مدیترانه

ایران به دنبال ایجاد مسیری زمینی از تهران تا مدیترانه

روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی با اذعان به قدرت ایران در منطقه مدعی شد: ایران به دنبال ایجاد یک مسیر از تهران تا مدیترانه است.

روزنامه نیویورک تایمز در این گزارش با طرح ادعاهایی مبنی بر این‌که ایران در سال‌های پس از خروج نیروهای آمریکا از عراق توانسته است بر این کشور تسلط یابد،‌ نوشت: نه تنها کالاها و اجناس ایرانی در هر بازار و فروشگاهی در عراق به فراوانی یافت می‌شود،‌ بلکه گروههای تحت حمایت ایران به سختی تلاش می‌کنند تا یک گذرگاه برای انتقال نیرو و تسلیحات به سوریه و لبنان ایجاد کنند.

این روزنامه در ادامه گزارش خود نوشت: زمانی که آمریکا ۱۴ سال پیش به عراق حمله کرد، به این کشور به عنوان یک سنگ بنای بالقوه برای خاورمیانه دموکراتیک و غربی نگاه می‌کرد. این حمله هزینه‌ای بیش از یک تریلیون دلار در پی داشت و جان هزاران سرباز آمریکایی را گرفت.

اما ایران که تجربه جنگ خونین صدام حسین (دیکتاتور سابق عراق) علیه این کشور و در دهه ۱۹۸۰ و استفاده وی از تسلیحات شیمیایی علیه مردم را داشت، دیگر نمی‌خواست عراق تهدیدی نظامی علیه ایران باشد. در این جریان، ایران پیروز و آمریکا بازنده شد.

نیویورک‌تایمز هم‌چنین مدعی شد که ایران به دنبال گسترش نفوذ خود نه فقط در عراق، بلکه در سوریه، لبنان، یمن و افغانستان است و می‌خواهد یک مسیر زمینی از عراق به سوریه از طریق استان مرزی دیاله به مدیترانه برسد.

به گزارش ایسنا، این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که مقامات کشورمان همواره تاکید می‌کنند که ایران هیچ‌گونه دخالتی در امور دیگر کشورها ندارد و سرنوشت کشورهای منطقه و جهان باید به دست ملت‌هایشان تعیین شود.

ایران در پاسخ به این ادعاها تاکید دارد که حضور کشورمان در سوریه و عراق تنها به صورت مستشاری و برای کمک به این کشورها برای مقابله با تروریسم به درخواست دولت‌های مشروع در آنها است.

هفت مهر سیاسی

اخبار ضد و نقیض درباره استعفای رئیس جمعیت هلال احمر
هفته گذشته  «علی فرجی» مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر بازداشت شد. در ادامه برخورد با تخلفات، از افراد پشت پرده تخلفات سازمان تدارکات پزشکی بازداشت شد و عصر امروز خبری مبنی بر استعفای «علی اصغر ...
ادعای جدید آمریکا درباره کشتیرانی در خلیج فارس
دولت آمریکا در ادامه رویکرد ایران‌هراسی با طرح ادعایی بی‌اساس ایران را به ایجاد اختلال در روند کشتیرانی در تنگه هرمز و خلیج فارس متهم کرد. به گزارش ایسنا به ...
خرازی: باید ثابت شود شهروند آمریکا بی‌گناه است/ برای وقتی که آمریکا از برجام خارج شود آماده‌ایم
کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی و وزیر امور خارجه پیشین ایران، در گفت‌وگو با شبکه فرانس 24 در پاسخ به سوالی درباره اقدام اخیر واشنگتن برای تحریم 18 فرد و نهاد ایرانی، به ...
حضور ایران در مسابقات کماندوهای دریایی ۲۰۱۷ روسیه
به گزارش  اسپوتنیک، این مسابقات در میدان‌های نظامی ناوگان اقیانوس آرام روسیه در استان پریموریه برگزار می‌شود. بر این اساس تا کنون نظامیان چینی وارد محل مسابقات شده‌اند و تفنگداران دریایی ونزوئلا و ایران نیز به ...