جمعه, ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
»   اقتصادی  »   گلایه آموزش و پرورش از وزارت کار/ دست به عصا راه می‌رویم
74 views
۳۰ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۱۷
گلایه آموزش و پرورش از وزارت کار/ دست به عصا راه می‌رویم

گلایه آموزش و پرورش از وزارت کار/ دست به عصا راه می‌رویم

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی از وزارت کار و بخش‌های دیگر صنعت گلایه کرد و گفت: ۱۰ سال از آخرین زمان انتشار استانداردهای کار ما گذشته است. در سال‌های اخیر چند بار مکاتبه با وزارت کار و بخش‌های دیگر صنعت داشتیم تا استانداردها را به‌روز کنند اما جوابی نگرفتیم.

حجت الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان ، با بیان اینکه  امسال کتب شاخه فنی و حرفه‌ای جدیدالتالیف هستند، اظهار کرد: رویکرد ما در کتب فنی‌ و حرفه‌ای، مهارت‌محوری و پاسخگویی به نیازهای اشتغال جامعه است.

وی افزود: نگاه جدی به مقوله اشتغال و اقتصاد مقاومتی داریم به طوری که فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی ما بتوانند جوابگوی نیازهای بازار کار باشند و آمادگی اشتغال را داشته باشند. حتی در افق‌های دور صادرات نیروی کار را پیش بینی کردیم و برای تحقق آن باید استانداردهای آموزشی را با استانداردهای جهانی کار منطبق کنیم. اگر قرار باشد نیروی کار ما به کشورهای منطقه صادر شود و بتوانند از عهده کار در جای دیگری هم بر بیاید باید دستگاه‌های متولی کار و اشتغال هم،پای کار بیایند و به ارتقای استانداردهای کار کمک کنند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با تاکید بر اینکه متاسفانه هنوز نیازهای بازار کار در جامعه ما مشخص نیست،اظهار کرد: گله‌مندی ما این است که هیچ کس آینده مشاغل را برای ما تصویر نمی‌کند که بدانیم در ۱۰ سال آینده چه مشاغلی و با چه نیازهایی مورد احتیاج جامعه است و معمولا دست به عصا راه می‌رویم. 

محمدیان افزود: هرچند دروس به نحوی طراحی شده‌اند که دانش‌آموز ما از پایه مهارتی برخوردار باشد و اگر تغییراتی در بازار کار ایجاد شد فارغ التحصیلان با گذراندن یک دوره مهارتی به‌روزآور شوند اما انتظار داریم از فرآیندهای اشتغال در جامعه مطلع باشیم و استانداردهای جدید مشاغل را تدوین کنیم.

وی با بیان اینکه امروز بسیاری از مشاغل و مهارت‌ها دستخوش تغییر شده‌اند، گفت: به عنوان مثال در گذشته رشته مکانیک را داشتیم اما امروز به دلیل تغییرات صنعت خودرو، رشته «مکاترونیک» که تلفیقی از مکانیک، الکترونیک و برق است، ایجاد شده است زیرا دیگر در مجموعه ایران خودرو یک مکانیک قدیمی نمی‌تواند کار کند و باید حتما از آموزش‌های نوین برخوردار شود.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تاکید کرد: انتظار داریم بنگاه‌های اقتصادی، بخش صنعت و وزارت کار بتوانند آینده مشاغل را برای ما تصویر کنند تا استانداردهای آموزشی جدید را تدوین کنیم. این یک حلقه مفقوده است و ما دچار  کمبود در این زمینه هستیم و حتما باید در توسعه و برنامه‌ریزی رشته‌ها با احتیاط پیش برویم.

محمدیان با بیان اینکه مردم باید بدانند ۱۰ سال از آخرین زمان انتشار استانداردهای کار ما گذشته است، گفت: استانداردهای کار فعلی تحت عنوان «مجموعه هشتم» در اختیار ماست و  در سال‌های اخیر چند بار مکاتبه با وزارت کار و بخش‌های دیگر صنعت داشتیم تا استانداردها را به‌روزآوری کنند اما جوابی نگرفتیم. قرار نیست هزینه و نیروی آماده به کار تربیت کنیم اما وقتی از سیستم بیرون رفتند کارآمدی نداشته باشند. امید است دستگاه‌های متولی کمک کنند و آموزش و پرورش در این میدان تنها نباشد.

وی تاکید کرد: وقتی در نظر داریم ۵۰ درصد دانش آموزان را به سمت رشته‌های فنی هدایت کنیم باید در مسیری پیش برویم که آنان با بصیرت انتخاب رشته کنند و به خانواده‌ها اطمینان بدهیم که بازار کار برای فرزندانشان مهیاست. باید هنرآموزی که سه سال در هنرستان می‌ماند، توانمندی و شایستگی حرفه‌ای در سطح یک، دو و یا سه به دست آورد، به این معنا که حداقل به سطح دو در فنی و حرفه‌ای و به سطح سه در شاخه کاردانش برسد و توانمند شود.

هفت مهر اقتصادی

یارانه نجومی۱۳۰۰ هزار میلیارد تومانی را چه کسی می‌گیرد؟
دولت در طول سال ارقام بالایی بابت یارانه به کالا و خدمات پرداخت می‌کند، ‌اما آنچه که دیده می‌شود و اذهان عمومی به آن توجه می‌کنند، یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی است که ظاهرا بسیار ناچیز بوده ...
یارانه نجومی۱۳۰۰ هزار میلیارد تومانی را چه کسی می‌گیرد؟
چند روز پیش در چهلمین جلسه شورای عالی هماهنگی سران سه قوه، مباحثی درباره اصلاح قیمت حامل‌های انرژی مطرح شد و این شائبه را به وجود آورد که دولت برنامه‌هایی را برای افزایش قیمت بنزین ...
معاون فروش ایران خودرو بازداشت شد
بر اساس اطلاعاتی که خبرنگار «نود اقتصادی» کسب کرده است ساعاتی پیش مصطفی خان کرمی معاون فروش ایران خودرو توسط مدیرعامل ایران خودرو برکنار و به جایش محسن ناقدی به جای وی انتخاب شد. پس از ...
نشانه‌های رونق کلنگی‌ها
نخستین نشانه ها برای تغییر ضعف خفیف مالکان خانه های کلنگی شهر تهران به صاحبان "دست بالا" در توافق ساخت مشارکتی با سه پیش زمینه افزایش ۳۷ درصدی پروانه ساختمانی در زمستان قبل، رشد ۲ ...