جمعه, ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
»   اقتصادی  »   ۵۰ هزار بازنشسته آموزش مهارتی می‌بینند
75 views
۲۸ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۵:۱۲
۵۰ هزار بازنشسته آموزش مهارتی می‌بینند

۵۰ هزار بازنشسته آموزش مهارتی می‌بینند

قائم مقام سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور از مهارت آموزی ۵۰ هزار بازنشسته کشور در سال جاری خبر داد و گفت: ۳۰ تا ۶۰ درصد مهارت جویان در بنگاه‌ها و صنایع های‌تک را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند.

رحمت‌الله رحمتی در گردهمایی سفیران مهارت آموزی بازنشستگان که در محل هتل المپیک برگزار شد، با اشاره به نام گذاری ششم مرداد ‌ماه به عنوان روز ملی مهارت، اظهار کرد: این روز با هدف ترویج و تعمیق فرهنگ مهارت آموزی نام‌گذاری شده است. یکی از مشکلات اصلی امروز جامعه معضل بیکاری است و مهم ترین شرط لازم نسبت به اشتغال داشتن مهارت است.

وی با انتقاد از فرهنگ نادرست کار و اشتغال، افزود: علی رغم آنکه خانواده‌ها در سبد هزینه مبلغی برای آموزش دانشگاهی در نظر می‌گیرند ولی متاسفانه برای آموزش‌های مهارتی کمتر هزینه می‌پردازند.

به اعتقاد قائم مقام سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، لازمه‌ی ورود به بازار کار داشتن مهارت است و یک فارغ‌التحصیل دانشگاهی در رشته‌های فنی باید بتواند به ادبیات گفت‌وگو با تکنسین‌ها در محیط کار آشنا باشند که این امر از طریق مهارت آموزی محقق می‌شود.

وی با بیان این که امروز در رشته‌های های‌تک ۳۰ تا ۶۰ درصد کارآموزان را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: امروز اشتغال چالش اصلی کشور به شمار می‌رود و شرط لازم برای دستیابی به اشتغال پایدار مهارت آموزی است.

قائم مقام سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور اضافه کرد: براساس آنچه تخمین زده می‌شود، بین ۱۲ هزار تا ۲۰ هزار شغل در کشور وجود دارد و سازمان فنی و حرفه‌ای تاکنون برای ۶۷۰۰ شغل استاندارد آموزشی تدوین کرده است که ۵۰ درصد این آموزش‌ها توسط مراکز دولتی و ۵۰ درصد دیگر توسط موسسات و آموزشگاه‌های آزاد آموزش داده می‌شود.

رحمتی در ادامه با اشاره به امضای تفاهم نامه مشترک میان سازمان فنی و حرفه‌ای، صندوق بازنشستگی کشوری و کانون انجمن‌های صنفی آموزشگاه‌های آزاد، اظهار کرد: هدف از این تفاهم نامه ایجاد مهارت آموزی برای بازنشستگان و ارائه‌ی آموزش‌های مهارتی مورد نیاز به آنها برای انجام یک فعالیت داوطلبانه است تا بازنشستگان از این آموزش‌ها جهت کسب درآمد در دوران بعد از بازنشستگی یا برنامه‌های سرگرمی و تفننی استفاده کنند.

وی پیش بینی کرد: امسال ۵۰ هزار بازنشسته در کشور ‌می‌توانند براساس این تفاهم نامه از آموزش‌های مهارتی بهره مند شوند.

قائم مقام سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور خطاب به بازنشستگان حاضر در این گردهمایی، گفت: امروز به عنوان سفیران مهارت آموزی احکامی را دریافت می‌کنیم تا به عنوان بازوان پرتوان و زبان‌های گویا برای طرح این موضوع مهم و رساندن پیام مهارت به مخاطبان عمل کنیم.

رحیمی با اشاره به فعالیت ۶۰۰ مرکز دولتی و ۱۱ هزار آموزشگاه خصوصی فنی و حرفه‌ای در کشور، تصریح کرد: سازمان این آمادگی را دارد که در تعامل با کانون انجمن‌های صنفی آموزشگاه‌های آزاد بازنشستگان یا فرزندان آنها را در صورت معرفی توسط صندوق بازنشستگی تحت آموزش‌های مهارتی قرار بدهد.

به گفته قائم مقام سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، با تفاهم نامه مذکور بخشی از هزینه آموزش توسط آموزشگاه‌ها تخفیف داده و بخشی دیگر به شکل یارانه از سوی صندوق بازنشستگی پرداخت می‌شود و بخشی دیگر نیز از سوی فرد بازنشسته پرداخت می‌شود تا مهارت بیاموزند.

هفت مهر اقتصادی

یارانه نجومی۱۳۰۰ هزار میلیارد تومانی را چه کسی می‌گیرد؟
دولت در طول سال ارقام بالایی بابت یارانه به کالا و خدمات پرداخت می‌کند، ‌اما آنچه که دیده می‌شود و اذهان عمومی به آن توجه می‌کنند، یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی است که ظاهرا بسیار ناچیز بوده ...
یارانه نجومی۱۳۰۰ هزار میلیارد تومانی را چه کسی می‌گیرد؟
چند روز پیش در چهلمین جلسه شورای عالی هماهنگی سران سه قوه، مباحثی درباره اصلاح قیمت حامل‌های انرژی مطرح شد و این شائبه را به وجود آورد که دولت برنامه‌هایی را برای افزایش قیمت بنزین ...
معاون فروش ایران خودرو بازداشت شد
بر اساس اطلاعاتی که خبرنگار «نود اقتصادی» کسب کرده است ساعاتی پیش مصطفی خان کرمی معاون فروش ایران خودرو توسط مدیرعامل ایران خودرو برکنار و به جایش محسن ناقدی به جای وی انتخاب شد. پس از ...
نشانه‌های رونق کلنگی‌ها
نخستین نشانه ها برای تغییر ضعف خفیف مالکان خانه های کلنگی شهر تهران به صاحبان "دست بالا" در توافق ساخت مشارکتی با سه پیش زمینه افزایش ۳۷ درصدی پروانه ساختمانی در زمستان قبل، رشد ۲ ...