جمعه, ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
»   اجتماعی  »   «عابرین پیاده» سومین عامل تشدید ترافیک در معابر
84 views
۲۶ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۵:۴۰
«عابرین پیاده» سومین عامل تشدید ترافیک در معابر

«عابرین پیاده» سومین عامل تشدید ترافیک در معابر

کارشناسان می گویند؛ بیش از یک پنجم افرادی که در سراسر دنیا جان خود را در اثر تصادفات رانندگی از دست می دهند «عابرین پیاده» هستند! این درحالی است که در کشورما نیز سالانه حدود 17 هزار نفر جان خود را در حوادث رانندگی از دست می‌دهند و در این میان حدود 31 درصد متوفیان را عابران پیاده تشکیل می دهند آماری قابل تأمل که باید برای کاهش آن فکری کرد!

پیاده روی اصلی‌ترین و رایج‌ترین مد حرکت در تمام جوامع بشری است؛ در واقع هر سفر با پیاده روی شروع و خاتمه می‌یابد که  شامل سفرهای نسبتا طولانی و کوتاه برای خرید روزانه و یا رفتن به ایستگاه اتوبوس برای سفر با آن می‌شود و این درحالی  است  که از سویی دیگر پیاده روی برای سلامتی و حفظ محیط زیست مفید بوده  و حتی بسیاری از کشورها سیاست‌هایی را برای تشویق به پیاده روی به عنوان مد مهمی در حمل و نقل اجرا می کنند؛ اما متاسفانه در برخی مواقع عابران پیاده موجب بروز مشکلات و حوادثی می شوند که نشأت گرفته از بی توجهی آنها با قوانین است.

معمولا وقتی می‌شنویم که حادثه‌ای در اثر برخورد عابرپیاده با خودرو رخ داده است، مقصر را راننده خودور می‌دانیم اما واقعیت این است که در برخی تصادفات درصد زیادی از قصور متوجه عابر پیاده است چراکه عابر به حقوق و تکالیف خود بی توجه و ناآگاه است! قانون گذار  برای ایمنی و سلامت عابرین پیاده قوانینی را در نظر گرفته که به جرأت می‌توان گفت تعداد مواد قانونی که تاکید بر حقوق عابران دارد، بیش از ۵برابر مواد قانونی تکلیف عابران و ناظران است، که قطعا آشنایی آنها با حقوق و تکالیف خود مانعی بر بروز حوادث می شود.

تعرض عابر پیاده به خیابان یکی از شایع ترین تخلفات حادثه ساز مردم است و این درحالی است که براساس ماده ۲۱۵ آئین نامه راهنمایی و رانندگی که وظایف ۹گانه‌ای را برای عابرپیاده برشمرده، عابرین باید برای عبور از عرض راه، تنها از گذرگاه‌های پیاده، پل هوایی و گذرگاه‌های زیرزمینی مجاز عبور کنند. همچنین  عابران مکلفند هنگام عبور از عرض یا طول سواره رو با توجه به علائم راهنمایی و رانندگی نصب شده در محل از نقاط خط کشی گذرگاه‌های غیرهمسطح و مسیرهای غیر ویژه استفاده کنند و اگر  عابران به این تکلیف عمل نکنند، در صورت تصادف با وسیله نقلیه، راننده ( مشروط به اینکه کلیه مقررات را رعایت کرده باشد و قادر به کنترل وسیله نقلیه و جلوگیری از تصادف باشد)، مسئولیتی نخواهد داشت.

به گزارش ایسنا، “بی توجهی عابرین پیاده” آن‌گونه که معاون حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران می‌گوید سومین عامل در تشدید ترافیک چهارراه های تهران است که عابرین نقش اصلی و اساسی در این بین دارند.

مازیار حسینی  با بیان اینکه عابران پیاده به بخشی از جریان ترافیک بدل شده‌اند و تا ثیر زیادی بر روی کاهش و افزایش ترافیک دارند، گفت: متاسفانه شاهد هستیم عابرین بدون توجه به حریم خیابان، هر کجا که دلشان بخواهد از عرض معابر عبور می‌کنند درحالی که براساس قانون  عابرین نمی‌توانند از هرکجایی که بخواهند عبور کنند.

وی با بیان اینکه قانون حقوق  و تکالیف متقابلی برای راننده و عابرین پیاده در نظر گرفته است اما طی سالهای متمادی تنها حقوق  و وظایف خودروها، مورد توجه قرار گرفته و به وظایف عابرین بی توجهی شده است و شاید کمتر کسی از این حقوق و وظایف مطلع باشد گفت: عابرین باید تردد ایمنی از معابر داشته باشند اما این عبور،نباید موجبات اختلال در جریان ترافیک را ایجاد کند.

حسینی با بیان اینکه  پیاده روی جزئی از مدهای حمل ونقلی است، ادامه داد:  زندگی ماشینی باعث بسیاری از امراض روحی و جسمی شده و هرکاری که شهروندان را وادار به راه رفتن کند، به سلامتی‌شان کمک خواهد کرد، به همین دلیل پراهمیت است که در حال حاضر پیاده محور کردن شهر به یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی شهرها تبدیل شده است.

معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه بررسی‌ها نشان داده است که بی توجهی عابرین پیاده سومین عامل اختلال و  تشدید ترافیک در چهارراه‌ها است گفت: شهرداری به نوبه خود با راه اندازی پویش‌های مختلف و استفاده از برنامه‌های فرهنگی متنوع سعی در ارتقاء فرهنگ ترافیکی عابرین پیاده کرده و می کند اما آنچه که مهم است اینکه رفتاری که طی سالیان متمادی ایجاد شده با یک نسخه فوری و فوتی حل نمی‌شود و لازم است تا همه دستگاه‌های فرهنگی اعم از آموزش و پروش، وزارت ورزش و جوانان و…. پای کار بیایند تا فرهنگ رعایت حریم خیابان توسط عابرین نیز نهادینه شود.

به گزارش ایسنا، همانگونه که معاون حمل  و نقل عنوان کرده است عابران به حقوق و ظایف خود ناآگاه هستند و شاید وقت آن رسیده تا آنها در قالب برنامه‌های شاد و فرهنگی با حقوقشان آشنا شوند.

بر همین اساس همچنین محمدرضا زمردیان معاون آموزش و پژوهش سازمان حمل و نقل نیز با اشاره به اهمیت و لزوم آشنایی عابران به حقوق و وظایفشان افزود: کمپینی با هدف ارتقای فرهنگ ترافیک در رابطه با نوع رفتار عابر ، قوانین و تکالیفی که عابر پیاده در رفتارهای ترافیک روزانه و همچنین قوانین و تکالیفی که راکبین خودرو و موتورسیکلت در قبال عابران دارند، برگزار می‌شود و  از ظرفیت سازمان های مردم نهاد شهر تهران برای توجه به موضوع مشارکت اجتماعی در کاهش ترافیک،تصادفات و… بهره خواهیم گرفت و امیدواریم با حضور پررنگ مردم شاهد وضعیت مطلوب تری از رفتارهای ترافیکی باشیم.

وی با بیان اینکه براساس برنامه ریزی های انجام شده در روزهای سه شنبه و پنجشنبه هر هفته ۶۰ گروه نمایشی بیش از ۳۷۰ اجرا در راستای ارتقای فرهنگ ترافیک خواهند داشت، اظهار کرد: گروه‌ها در ۲۰ تقاطع پر تردد، ۵ بوستان شهری و ۴ مسیر دوچرخه سواری تهران فعالیت خود را آغاز می کنندٰ.

زمردیان بیان کرد: در بوستان‌های ملت، پرواز، پلیس، ولایت و دریاچه شهدای خلیج فارس نمایش و پرفورمنس هایی با موضوع #احترام_به_عابر_پیاده و #حمل_و_نقل_پاک اجرا می‌شود.
معاون آموزش سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به اهداف این پویش گفت: احترام به عابر پیاده با هدف آشنایی مردم با قوانین عابر پیاده و ترویج دوچرخه سواری از مهمترین اهداف مرحله دوم پویش از خودمان شروع کنیم هستند.

حقوق و تکالیف عابران پیاده طی سالهای متمادی از خاطره ها رفته است اما آنچه که مهم است اینکه عابران به قربانیان همیشگی معابر و برخورد با خودروها بدل شده‌اند و شاید وقت آن رسیده است که تنها و تنها با رعایت قانون مانعی بر مرگ شویم.

هفت مهر اجتماعی

انگیزه های زنها و مردها از ازدواج موقت چیست/ مزایا و معایب صیغه
متعه یا نکاح منقطع یا ازدواج موقت که به صیغه یا ازدواج انقطاعی هم گفته می شود نوعی از ازدواج است که درآن عقد ازدواج برای مدت معین و محدود و با مهریه ای معلوم بین زن ...
رشد جمعیت زنان معتاد در استان یزد
«محبوبه وفائیان» در این باره تصریح کرد: مصرف مواد مخدر در گذشته بیشتر امری مردانه بود و تنها زنان طبقات بالای جامعه به مصرف مواد روی می‌آوردند ولی متاسفانه امروز شاهدیم که اعتیاد به امری ...
زمان اتمام ثبت‌نام مرحله دوم جریمه‌ریالی سربازی اعلام شد
سردار ابراهیم کریمی درباره اجرای طرح جریمه ریالی سربازی در سال جاری، اظهارکرد:‌ همانطور که می‌دانید مشمولان غایبی که تا پایان امسال حداقل هشت سال یا بیشتر از آن غیبت داشته باشند، می‌توانند با مراجعه ...
هوای پایتخت برای گروه‌های حساس،ناسالم شد
حسین شهبازی  با بیان اینکه دما طی دو روز آینده به‌طور جزیی افزایش خواهد یافت، گفت: طبق نتایج پیش‌بینی کیفیت هوا، وضعیت کیفی هوای پایتخت طی امروز به دلیل افزایش نسبی غلظت آلاینده ازن در ...